Kontakt

Ledning

Niclas Lindgren 08-608 96 08

Handläggare

Per Lilja 08-608 96 25

Programchef per.lilja@pmu.se

Andreas Alexandersson 08-608 96 31

Vik. programhandläggare (Östafrika) andreas.alexandersson@pmu.se

Ing-Marie Berglund 08-608 96 62

Programhandläggare (Centralafrika och hiv/aids) ing-marie.berglund@pmu.se

Malin Canslätt 08-608 96 29

Programhandläggare (Mellanöstern, Nordafrika, Södra Afrika) malin.canslatt@pmu.se

Anna Maria Drew 08-608 96 48

Programhandläggare (Sydasien) anna.maria.drew@pmu.se

Britt-Mari Elster (föräldraledig)

Programhandläggare britt-mari.elster@pmu.se

Andreas Henriksson 08-608 96 51

Programhandläggare (Afrikas Horn) andreas.henriksson@pmu.se

Kati Hirvonen 08-608 96 28

Utbildningsansvarig kati.hirvonen@pmu.se

Jacob Hyving 08-619 25 41

Vik. programhandläggare (praktikant- och stipendiatstöd) jacob.hyving@pmu.se

Helen Johansson 08-608 96 52

Programhandläggare (Västafrika) helen.johansson@pmu.se

Mikael Jägerskog 08-608 96 15

Koordinator (Organisationsutveckling) mikael.jagerskog@pmu.se

Lars Klingsbo 08-608 96 68

Koordinator (Media för samhällsutveckling) lars.klingsbo@pmu.se

Sylvia Kronlid 08-608 96 64

System- och metodutvecklare sylvia.kronlid@pmu.se

Anna-Lena Martynova Hansson 08-608 96 14

Programhandläggare (Europa, Centralasien, Pakistan, Afganistan) anna-lena.hansson@pmu.se

Hanna Mellergård 08-608 96 53

Programhandläggare (Mellanöstern, Nordafrika) hanna.mellergard@pmu.se

Sven-Olof Möller 08-608 96 63

Utvärdering och förstudier sven-olof.moller@pmu.se

Lennart Nolvall 08-608 96 21

Programhandläggare (humanitära insatser) lennart.nolvall@pmu.se

Maria Stålgren 08-608 96 11

Programhandläggare (hälsa och mänskliga rättigheter DR Kongo) maria.stalgren@pmu.se

Mats Svanström 08-608 96 17

Vik. programhandläggare (Sydasien) mats.svanstrom@pmu.se

Ann-Sofi Wrang 08-608 96 33

Vik. programhandläggare (Västafrika) ann-sofi.wrang@pmu.se

Maria Wåhlin 08-608 96 54

Programhandläggare (Sydostasien, engelsktalande Västafrika, Latinamerika) maria.wahlin@pmu.se

Ekonomi

Markus Ask 08-608 96 44

Vik. teamledare projektekonomer markus.ask@pmu.se

Cecilia Severin (föräldraledig)

Teamledare projektekonomer cecilia.severin@pmu.se

Elie Metni 08-608 96 67

Vik. projektekonom elie.metni@pmu.se

Keith Owen 0765-36 25 47

Vik. projektekonom keith.owen@pmu.se

Yefitwork Kebede 08-608 96 65

Vik. projektekonom yefitwork.kebede@pmu.se

Kasubi Manara 08-608 96 37

Projektekonom kasubi.manara@pmu.se

Eldon Marquina (föräldraledig)

Projektekonom eldon.marquina@pmu.se

Personal

Monica Einarsson 08-608 96 20

Koordinatör för utlandspersonal monica.einarsson@pmu.se

Elisabeth Schellhase (föräldraledig)

Sekreterare/assistent elisabeth.schellhase@pmu.se

Kommunikation

Elisabeth Hammarberg 08-608 96 24

Kommunikations- och insamlingschef elisabeth.hammarberg@pmu.se

Matilda Hector 08-608 96 35

Påverkansstrateg, insamlingskoordinator matilda.hector@pmu.se

Noomi Lind 08-608 96 38

Press- och medieansvarig, kommunikatör noomi.lind@pmu.se

Jonathan Ulenius 08-608 96 36

Insamlingskoordinator jonathan.ulenius@pmu.se

Wendy Eklund 08-608 96 19

Insamlingskoordinator wendy.eklund@pmu.se

Helen Ajdert Erlandsson 08-608 96 23

Kommunikatör helen.ajdert@pmu.se

Maria Bard (föräldraledig)

Företag- och påverkansstrateg maria.bard@pmu.se

Staffan Edin 070-608 06 37

Informatör norra Sverige staffan.edin@pmu.se

Marianne Holmström-Henriksson 0734–01 77 24

Informatör södra Sverige marianne.henriksson-holmstrom@pmu.se

Inköp/Spedition

Lennart Ålleving 0322-66 87 65

Depåchef, Vårgårda Biståndscenter lennart.alleving@pmu.se

Iréne Antby 0322-66 87 62

Ekonomi/Sekreterare Second Hand irene.antby@pmu.se

Ulf Eriksson 0322-66 87 67

Inköpsansvarig Butiksmaterial Second Hand ulf.eriksson@pmu.se

Håkan Jansson 0322-66 87 68

Godsmottagare hakan.jansson@pmu.se

Fredrik Vårhall 0707-90 48 83

Second hand

Tommy Granberg 0322-66 87 63

Second hand-ansvarig tommy.granberg@pmu.se

Runar Granlöf 0322-28 01 04

Second hand-konsulent runar.granlof@pmu.se

Daniel Bergh 0322-66 87 61

Second hand-konsulent daniel.bergh@pmu.se

Stefan Lindberg 0322-66 87 66

Second hand-konsulent stefan.lindberg@pmu.se

Iréne Antby 0322-66 87 62

Ekonomi/Sekreterare Second Hand irene.antby@pmu.se

Ulf Eriksson 0322-66 87 67

Inköpsansvarig Butiksmaterial Second Hand ulf.eriksson@pmu.se

Bertil Jonsson 0322-66 87 64

Informatör Second Hand bertil.jonsson@pmu.se

Hanna Vårelid 0322-28 01 05

Informatör Second Hand hanna.varelid@pmu.se

Fältpersonal

Arnold Göransson

Koordinator, SSV-projektet, Panzisjukhuset, DR Kongo arnold.goransson@pmu.se

Dag Bohlin 08-608 96 06

Kapacitetsutveckling, CEPAC, DR Kongo dag.bohlin@pmu.se

Jeanette Kruse

Controller, region Östafrika, Afrikas Horn jeanette.kruse@pmu.se

Gun Lebel

Facilitator, region Centralafrika, Västafrika gun.lebel@pmu.se

Christer Stenberg

Facilitator, region Sydasien christer.Stenberg@pmu.se

Mikael Wiberg

Facilitator, region Östafrika mikael.wiberg@pmu.se

PMU:s huvudkontor

GoogleMap
Tel: 08 - 608 96 00
Fax: 08 - 608 96 50
Växeln är öppen:
måndag-torsdag 09.00-16.00
fredag 09.00-15.30
(lunchstängt 12.00-13.00)

Vårgårda

Tel: 0322-66 87 60
Fax: 0322-62 37 39
Växeln är öppen:
måndag-torsdag 09.00-16.00
fredag 09.00-14.00
(lunchstängt 12.00-13.00)